Sodinimas ant puoduko be paslapčių. Kaip veiksmingai ir be streso atpratinti vaiką nuo sauskelnių?
Kaip atpratinti mažylį nuo sauskelnių?Nesvarbu, ar galvojate apie dvejų, trejų ar jaunesnio vaiko atpratinimą nuo sauskelnių, atminkite, kad tai procesas, kuriam reikia laiko. Specialistai mokymą ant puoduko lygina su mokymusi vaikščioti ar kalbėti – mažyliui tai tikra revoliucija. Todėl kuo atviresni būsite mokymui ant puoduko, tuo bus lengviau. Tikriausiai žinote, kad jūsų emocijos lengvai persiduoda vaikui, todėl būkite kantrūs ir nedarykite spaudimo nei sau, nei mažyliui. Aišku tik viena – jūsų mažylis vieną dieną atsisveikins su sauskelnėmis!
Pradėkite nuo patikrinimo, ar jūsų mažylis pasirengęs šiam nuotykiui.Kaip žinoti, kada mažylis jau pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis?Atmeskite teiginį, kad kuo anksčiau atsisakysite sauskelnių, tuo bus geriau. Prieš pradėdami, pirmiausia stebėkite, ar jūsų vaikas parodo, kad yra pasirengęs sėsti ant puoduko, tai yra:
● informuoja apie savo poreikius – ne tik tuos, kurie susiję su tuštinimusi, bet gali pasakyti, kada yra alkanas, mieguistas, nori miego,
● gali pats nusivilkti apatinius drabužius,
● turi didesnę šlapimo pūslės talpą – pastebite, kad sauskelnės išlieka sausos 2–3 valandas,
● domisi tualetu, žino su tuo susijusius žodžius: siusioti, kakoti, pampersas ir pan.,
● suvokia momentą, kai tuštinasi – parodo sauskelnes ar net prašo jas pakeisti.
Nuo ko pradėti pratinti kūdikį prie puoduko? Yra įvairių sodinimo ant puoduko mokyklų ir mokymo metodų. Šiuo metu ekspertai, įskaitant Amerikos pediatrijos akademiją (AAP), rekomenduoja į vaiką orientuotą požiūrį, pabrėžiant jo poreikius. Metodai, kuriais pagreitinamas mokymasis naudotis puoduku, gali turėti neigiamą poveikį, įskaitant sveikatą, ir sukelti jums abiem nereikalingą stresą. Vienas iš populiariausių ir švelniausių atpratinimo nuo sauskelnių būdų yra Brazeltono metodas, kurį sudaro 4 žingsniai:
1. Pradėkite nuo puoduko įsigijimo ir supažindinkite su juo savo vaiką. Leiskite mažyliui pačiam pasirinkti modelį ar spalvą, bet pirmenybę teikite paprastiems variantams. Žaisdami ar vežiodami su puoduku atitrauksite mažylio dėmesį nuo to, kam jis skirtas, o tai nėra tai, ko mes norime. Pasirinkite tinkamo dydžio puoduką, ant kurio vaikas patogiai sėdėtų. Svarbu tai, kad ant puoduko sėdinčio mažylio pėdutės liestų grindis. Parsinešę naują pirkinį į namus, duokite vaikui laiko priprasti – leiskite puoduką pernešti į kitą vietą, atsisėsti ant jo, žaisti šalia.
2. Kai vaikas jau susipažins su puoduku, prieš perrengdami, pavyzdžiui, po vonios, pradėkite mažylį sodinti ant puoduko nuogu užpakaliuku. Nespauskite jo ilgiau sėdėti ar tuštintis, ir, jei pastebėsite, kad mažylis patiria stresą, leiskite jam eiti.
3. Jei nuspręsite, kad mažylis jau pripratęs prie puoduko, galite pradėti tinkamai mokyti. Kai jūsų mažylis pasituštins į sauskelnes, nuveskite jį prie puoduko ir parodykite, kaip ištuštinate jų turinį į puoduką. Laikui bėgant, pastebėję požymius, kad jūsų vaikas gali norėti šlapintis ar tuštintis, pradėkite sodinti jį ant puoduko.
4. Po kelių savaičių galite nuimti sauskelnes dienos metu. Pirmiausia kelioms minutėms, palaipsniui ilginant šį laiką. Pastebėję, kad „nelaimių“ pasitaiko vis rečiau, pabandykite eiti trumpai pasivaikščioti be sauskelnių.
Kaip veiksmingai atsisakyti sauskelnių – turiu patarimą!Nesvarbu, kokio amžiaus pradėsite sodinti ant puoduko ir kokius sprendimus pasirinksite, atsiminkite kelis patarimus:
● Įsitikinkite, kad pratinimo ant puoduko metu jūsų vaiko racione būtų daug skaidulų.
● Nekomentuokite išmatų kvapo ar išvaizdos, nerodykite vaikui, kad dėl to reikia gėdytis. Sugėdinimas gali paskatinti sulaikyti poreikius.
● Jei vaiko gyvenime yra kokių nors pokyčių (pvz., persikėlimas į kitą būstą, liga), gali būti sunku nustoti naudoti sauskelnes. Priimkite tai ir ženkite žingsnį atgal, grįždami prie sauskelnių. Jei įmanoma, suplanuokite sodinimą ant puoduko ramiam gyvenimo laikotarpiui.
● Nesivaržykite pasikalbėti su savo vaiku apie tualetą ir su tuo susijusią veiklą. Vaikai mokosi mėgdžiodami ir stengsis daryti tą patį, ką jų tėvai, broliai ir seserys.
● Nebauskite ir neapdovanokite už pažangą. Naudojimasis tualetu yra kažkas natūralaus, todėl tai neturėtų būti siejama su stresu ar malonumu. Gėdinimas taip pat yra bausmė. Vietoj to leiskite savo mažyliui jaustis saugiai ir jį palaikyti.
● Mokyti ant puoduko bus patogiau pradėti vasarą, kai dėvima mažiau drabužių.
● Daugumai mažylių reikia kelių mėnesių, kad atprastų nuo sauskelnių, o „nesėkmių“ gali pasitaikyti dar ilgai po to. Kokios yra per ankstyvo atpratinimo rizikos? Jei jūsų mažylis nėra pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis, sodinimas ant puoduko jums gali būti varginantis ir neveiksmingas. Jei vaikas pasodinamas ant puoduko dar nespėjus suvaldyti reflekso, jis stengsis įtikti savo globėjams, dėl ko gali padidėti žarnyno funkcijos sutrikimas. Per didelis spaudimas šlapimo pūslei taip pat gali padidinti dubens dugno raumenų įtampą, o tai ateityje sukels šlapimo nelaikymo problemų ir infekcijas. O problemos, susijusios su šlapimo nelaikymu, yra gėdingos, todėl jos gali tapti neigiama emocine patirtimi.Kaip atpratinti vaiką nuo sauskelnių naktį? Naktinių sauskelnių naudojimo nutraukimas sukelia daug rūpesčių. Siūlome, kaip tai palengvinti:
● Neduokite vaikui daug skysčių likus bent valandai iki miego.
● Prieš miegą įsitikinkite, kad vaikas nueina į tualetą.
● Jei jūsų mažylis reguliariai prabunda naktį, tuo metu jį galite pasodinti ant puoduko.
● Padėkite puoduką šalia lovos, kad jūsų vaikas galėtų lengvai juo naudotis.
● Apsiginkluokite dar viena kantrybės doze ir uždenkite čiužinį vandeniui atsparia paklode. Vaiko atpratinimas nuo sauskelnių naktį gali užtrukti kelis mėnesius, tai visiškai natūralu. Kiek laiko užtrunka atpratinti vaiką? Kaip tikriausiai galite atspėti, aiškaus atsakymo į šį klausimą nėra. Tačiau, jei jūsų mažylis tikrai tam pasiruošęs, yra didelė tikimybė, kad procesas bus trumpas ir tenkins jus abu. Tačiau nepamirškite, kad jei jūsų kūdikiui prireiks daugiau laiko išmokti naudotis puoduku ir tualetu nei jo bendraamžiams, tai nėra niekieno kaltė ar nesėkmė. Būtent mažylis galiausiai nusprendžia, kada laikas atsisveikinti su sauskelnėmis. Mokymas ant puoduko – tai ne varžybos dėl prizų, o natūralus vaiko raidos etapas, kurį galima padėti įveikti saugiai ir ramiai.