Kaip veiksmingai ir be streso atpratinti vaiką nuo sauskelnių?
Kaip atpratinti vaiką nuo sauskelnių?
Nesvarbu, ar galvojate atpratinti nuo sauskelnių dvejų, trejų metų ar jaunesnį vaiką, atminkite, kad tai laiko reikalaujantis procesas. Specialistai mokymą naudotis puoduku lygina su mokymusi vaikščioti ar kalbėti – mažyliui tai tikra revoliucija. Todėl, kuo paprasčiau į tai žiūrėsite, tuo lengviau tai bus. Jūs žinote, kad Jūsų emocijos lengvai persiduoda vaikui, todėl būkite kantrūs ir nedarykite spaudimo nei sau, nei mažyliui. Tiesiog galite būti tikri – Jūsų vaikas reikiamu metu atsisakys sauskelnių!
Pradėkite nuo patikrinimo, ar Jūsų mažylis pasirengęs šiam nuotykiui.
Kaip sužinoti, ar mažylis pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis?
Pamirškite patarimą, kad, kuo greičiau tai padarysite, tuo geriau. Remiantis naujausiomis rekomendacijomis, fiziologiškai ir emociškai vaikas yra pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis apie antruosius gyvenimo metus (su kelių mėnesių rezervu). Prieš pradėdami, pirmiausia įsitikinkite, ar Jūsų vaikas yra pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis, tai yra:
- ar jis parneša apie savo poreikius – ne tik susijusius su ėjimu į tualetą, bet ir apie tai, kad jis yra išalkęs, mieguistas, nori valgyti;
- gali pats nusivilkti apatinius drabužius;
- padidėja jo šlapimo pūslės talpa – pastebite, kad sauskelnės lieka sausos 2–3 valandas;
- domisi tualetu, žino su tuo susijusius žodžius: siusioti, kakoti, puodukas ir pan.;
- suvokia momentą, kai tuštinasi – parodo sauskelnes ar net prašo jas pakeisti.
Kaip pradėti atpratinti vaiką nuo sauskelnių?
Yra įvairių sodinimo ant puoduko mokyklų ir mokymo metodų. Šiuo metu ekspertai, įskaitant Amerikos pediatrijos akademiją (AAP), rekomenduoja į vaiką orientuotą požiūrį, pabrėžiant jo poreikius ir atsargiai juos pritaikant prie šių gyvenimo permainų. Metodai, kuriais pagreitinamas atsisakymas nuo sauskelnių, gali turėti neigiamą poveikį, įskaitant sveikatą, ir sukelti jums abiem nereikalingą stresą. Vienas iš populiariausių ir švelniausių atpratinimo nuo sauskelnių būdų yra Brazeltono metodas, kurį sudaro 4 žingsniai:
- Pirmiausia įsigykite naktipuodį ir supažindinkite vaiką su juo. Leiskite mažyliui pačiam pasirinkti modelį ar spalvą, bet pirmenybę teikite klasikiniams variantams. Važinėjantys ar grojantys puodukai atitrauks mažylio dėmesį nuo jo paskirties, o tai ne tai, ko mes norime. Pasirinkite tinkamo dydžio modelį, ant kurio vaikas patogiai sėdės. Svarbu, kad ant puoduko sėdinčio mažylio kojos liestų grindis. Parsinešę naują pirkinį į namus, duokite vaikui laiko priprasti – leiskite puoduką pernešti į kitą vietą, atsisėsti ant jo, žaisti šalia.
- Kai vaikas jau susipažins su puoduku, pradėkite jį ant jo sodinti pliku užpakaliuku, pavyzdžiui, po maudynių arba prieš jį perrengdami. Neverskite jo ilgiau sėdėti ar tuštintis, ir, jei pastebite, kad mažylis patiria stresą, leiskite jam eiti.
- Jei nusprendėte, kad mažylis jau priprato prie puoduko, galite pradėti tinkamai mokyti. Mažyliui pasituštinus į sauskelnes, nuveskite jį prie puoduko ir parodykite, kaip ištuštinate jų turinį į puoduką. Laikui bėgant, pastebėję požymius, kad Jūsų mažylis gali norėti šlapintis ar tuštintis, pradėkite sodinti jį ant puoduko.
- Po kelių savaičių galite nuimti sauskelnes dieną. Iš pradžių kelioms minutėms, palaipsniui ilgindami šį laiką. Pastebėję, kad „nelaimių“ pasitaiko vis rečiau, pabandykite eiti trumpai pasivaikščioti be sauskelnių.
Kaip veiksmingai atpratinti vaiką nuo sauskelnių – mamyčių patarimai
Nesvarbu, nuo kokio amžiaus pradėsite sodinti ant puoduko ir kokius sprendimus pasirinksite, atsiminkite kelis patarimus:
- mokydami mažylį eiti ant puoduko, įsitikinkite, kad vaikas valgo pakankamai skaidulų;
- nekomentuokite išmatų kvapo ar išvaizdos, nerodykite vaikui, kad dėl to reikia gėdytis. Sugėdinimas gali skatinti susilaikymą;
- jei vaiko gyvenime yra kokių nors pokyčių (pvz., persikėlimas į kitą būstą, liga), gali būti sunku nustoti naudoti sauskelnes. Susitaikykite su tuo ir ženkite žingsnį atgal, grįždami prie sauskelnių. Jei įmanoma, suplanuokite sodinimą ant puoduko ramiam gyvenimo laikotarpiui;
- nesivaržykite pasikalbėti su savo vaiku apie tualetą ir su tuo susijusią veiklą. Vaikai mokosi mėgdžiodami ir stengsis daryti tą patį, ką jų tėvai, broliai ir seserys;
- nebauskite ir neapdovanokite už pažangą. Eiti į tualetą natūralu, todėl tai neturėtų būti siejama su stresu ar malonumu. Gėdinimas taip pat yra baudimas. Vietoj to motyvuokite vaiką ir jį paremkite;
- daugumai mažylių reikia kelių mėnesių, kad atprastų nuo sauskelnių, o „nesėkmių“ gali pasitaikyti dar ilgai po to.
Kokie yra per ankstyvo atpratinimo pavojai?
Jei mažylis nėra pasirengęs atsisveikinti su sauskelnėmis, sodinimas ant puoduko gali būti net tik varginantis ir neveiksmingas. Deja, per ankstyvas atpratinimas nuo sauskelnių gali turėti neigiamą poveikį mažylio sveikatai ir dabar, ir vėliau. Jei vaikas sodinamas ant puoduko, kai jis dar nesugeba kontroliuoti savo refleksų, jis stengsis pasišlapinti ar pasituštinti per jėgą, mėgindamas Jums įtikti – tai gali lemti netinkamą šlapinimąsi ar tuštinimąsi. Per didelis spaudimas šlapimo pūslei taip pat gali padidinti dubens dugno raumenų įtampą, o tai ateityje sukels šlapimo nelaikymo problemų ir infekcijų. O problemos, susijusios su šlapimo nelaikymu, yra gėdingos, todėl jos gali tapti neigiama emocine patirtimi.
Kaip atpratinti nuo sauskelnių naktį?
Nors dieną lengviau išvengti nelaimingų atsitikimų, naktį sauskelnės kelia daugiau rūpesčių. Mūsų patarimai, kaip tai palengvinti:
- neduokite vaikui daug skysčių likus bent valandai iki miego;
- įsitikinkite, kad, prieš eidamas miegoti, vaikas nueina į tualetą;
- jei Jūsų mažylis reguliariai prabunda naktį, tuo metu jį galite pasodinti ant puoduko;
- padėkite puoduką šalia lovos, kad vaikas galėtų pats lengvai juo pasinaudoti;
- būkite kantrūs ir apsaugokite čiužinį vandeniui atspariu užklotu. Naktį vaikas gali vilkėti sauskelnes dar keletą mėnesių – tai visiškai natūralu.
Kiek reikia laiko vaikui atprasti nuo sauskelnių?
Kaip tikriausiai galite atspėti, aiškaus atsakymo į šį klausimą nėra. O kai Jūsų mažylis iš tiesų jau yra pasirengęs, Jūs turite puikią galimybę padaryti ši procesą greitą ir lengvą Jums abiem. Tačiau nepamirškite, kad jei jūsų kūdikiui prireiks daugiau laiko išmokti naudotis puoduku ir tualetu nei jo bendraamžiams, tai nėra kieno nors kaltė ar nesėkmė. Būtent mažylis galiausiai nusprendžia, kada laikas atsisveikinti su sauskelnėmis. Mokymas eiti ant puoduko – tai ne varžybos dėl prizų, o natūralus vaiko raidos etapas, kurį galima padėti įveikti saugiai ir ramiai.