Dažniausiai pasitaikantys kūdikių ir vaikų alergijos simptomai
Ką reiškia vaiko išbėrimas?
Kūdikių oda yra labai jautri ir greitai sudirgsta. Ją gali dirginti ir tai, kas nekenkia suaugusiesiems, pavyzdžiui, kvapusis muilas, kosmetika, skalbimo milteliai, dėl to odą gali išberti, ji gali parausti, atsirasti spuogelių. Tačiau jautri oda ne visada reiškia alergišką odą. Jei oda jautri, reakcija įvyksta iškart po kontakto su dirgikliu, o alergijos atveju simptomai pasirodys po kelių, keliolikos valandų ar net dienų. Odos reakcija dažniausiai rodo apie odos arba maisto alergiją, tačiau ne visada, nes virusinės ligos gali turėti panašių simptomų. Jei nesate tikri dėl bėrimo priežasties, pasitarkite su savo pediatru.
Vaikų odos alergija
Kaip ir maisto alergija, tai vienas labiausiai paplitusių vaikų alergijos tipų. Tėvai stengiasi, kad viskas, kas liečiasi su vaiko oda, būtų saugu vaikui, tačiau, deja, naujagimio oda yra labai dirgi. Vaiko diskomfortą gali sukelti:
- drabužėlių medžiaga;
- dažikliai, naudojami audiniams dažyti, kurie tiesiogiai liečiasi su oda;
- cheminės medžiagos, kurias gamintojai naudoja drabužiams apsaugoti nuo pelėsio, spalvos patvarumui užtikrinti arba apsaugoti nuo glamžymosi;
- metaliniai elementai, kurie liečiasi su kūnu, pavyzdžiui, užtrauktukai arba segtukai, ypač iš nikelio arba chromo, gumytės su lateksu, dėl kurių gali atsirasti kontaktinis dermatitas;
- mažylio odą gali dirginti arba išberti, naudojant netinkamus skalbiklius.
Pienu maitinamų kūdikių alergija maistui
Kūdikį žindyti rekomenduojama pirmaisiais metais. Natūralus maitinimas ypač rekomenduojamas vaikams, turintiems alergiją arba kuriems yra alergijos rizika (tai yra tiems, kurių bent vienas iš tėvų arba brolių / seserų yra alergiškas).
Kūdikių maisto alergijos simptomai:
- oda: dilgėlinė, patinimas, niežulys; dažnai matomas aplink burną;
- kvėpavimo sistema: švokštimas, lėtinis kosulys, pasikartojantis ausų ir gerklės uždegimas, vandeninga sloga;
- virškinimo sistema: pilvo skausmas, viduriavimas, regurgitacija (atstūmimas), vėmimas, kraujas ir (arba) gleivės išmatose, vidurių užkietėjimas;
- kita: traukuliai, miego sutrikimai, karščiavimas.
Jei žindote kūdikį ir pastebite alergijos simptomų, susisiekite su savo gydytoju. Jie gali patarti pašalinti iš raciono stiprius alergenus, tai yra pieną ir jo produktus, kiaušinius, citrusinius vaisius arba riešutus. Jei mažyliui nustatyta alerginė reakcija karvės pieno baltymams, reikia iš raciono visiškai pašalinti jautienos produktus (jautieną ir veršieną, pieną, sviestą, sūrį). Alergija karvės pieno baltymams yra labiausiai paplitusi kūdikių alergija. Produkto pašalinimas iš raciono yra geriausias ir švelniausias būdas apsaugoti vaiką nuo alergijos.
Jei negalite ir nenorite žindyti kūdikio, vaiką reikia maitinti atitinkamu mišiniu. O jei vaikas alergiškas karvių pieno baltymams, gydytojas paskirs pieno pakaitalą, vadinamąjį hidrolizatą, kurio hidrolizės lygis aukštas. Jei kas nors iš Jūsų vaiko šeimos narių (tėvai, broliai, seserys) serga alergija ir Jūs negalite žindyti mažylio, kaip profilaktinę priemonę jis turi gauti pieno formulę (HA), taip vadinamą žemo lygio hidrolizatą. Dėl visų sprendimų, susijusių su vaiko mityba, visada konsultuokitės su savo gydytoju.
Maisto alergijos ir maisto įvairinimas.
Įprastai po 6-ojo gyvenimo mėnesio mažylio racione atsiranda pirmasis kietas maistas. Jei Jūsų vaikas serga alergija, jo individualią dietą nustato gydytojas. Pavyzdžiui, vaikams, kuriems diagnozuota alergija karvių pienui, iki 12 mėnesių nerekomenduojama duoti jogurto, kefyro, varškės ar nenugriebto pieno. Atminkite, kad maisto alergijos, priešingai nei kontaktinės alergijos, simptomai gali atsirasti vos po kelių minučių pavalgius
Stiprūs alergenai, kuriuos reikėtų vartoti labai atsargiai:
- mėsos sultiniai
- kakava
- šokoladas
- medus
- riešutai
- žuvys
- citrusiniai vaisiai
- uogos (avietės, žemuogės, braškės)
- pomidorai
- kiaušiniai
- salierai
- vaisiai su smulkiomis sėklytėmis, pavyzdžiui, braškės, avietės
Jei kuri nors sudėtinė dalis sukelia alergijos simptomus, neįtraukite į racioną naujų produktų, kol simptomai nedings. Geriausia pažymėkite datas, kai Jūsų vaikas bando naujus produktus visada konsultuokitės su savo gydytoju dėl bet kokių su vaiko mityba susijusių sprendimų. Deja, alerginės reakcijos gali atsirasti bet kokiame amžiuje ir ją gali sukelti net tie produktai, kurie nelaikomi stipriais alergenais.